Deputatul USR Allen Coliban solicită oficial SRI, printr-o interpelare parlamentară, să prezinte date concrete despre implicarea serviciului în combaterea evaziunii fiscale în perioada 2010–2025.
Evaziunea fiscală este recunoscută ca amenințare majoră în Strategia Națională de Apărare, dar contribuția SRI rămâne neclară. În condițiile în care România pierde anual peste 40 de miliarde de lei din necolectarea TVA, iar ANAF înregistrează deficiențe majore în activitate, transparența este esențială. Nereguli concrete în activitatea ANAF au fost evidențiate și în cadrul auditului de conformitate efectuat de Curtea de Conturi: de la deficiențe legate de evidenţa contabilă a veniturilor statului şi evidenţa analitică pe plătitori la stabilirea riscului fiscal, soluţionarea cererilor de rambursare a TVA și colectarea creanţelor bugetare.
„Evaziunea fiscală este o realitate și o problemă gravă a securității socio-economice a României. Totuși, evaziunea fiscală este inclusă și acum, implicit, ca obiectiv în Strategia Națională de Apărare a Țării, ba chiar în secțiunea prioritară, de «Amenințări» (punctul 130, pagina 25). Primul pas este ca fiecare instituție să prezinte în CSAT rapoarte cu privire la acțiunile întreprinse și la rezultatele obținute. INCLUSIV SRI. Apoi, în noua strategie ce va trebui adoptată până la finalul acestui an, ar trebui operaționalizate obiectivele cu privire la adresarea acestei amenințări, sub forma unor acțiuni CONCRETE”, declară deputatul USR Allen Coliban, membru al Comisiei pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activității SRI.
ANAF are deja instrumente pentru a lupta împotriva evaziunii, iar tehnologia, prin inteligența artificială, poate constitui și ea un instrument eficient în activitatea ANAF, mai ales în ceea ce privește verificarea marilor averi.
USR a cerut prezentarea unui raport de acțiune și rezultate în CSAT, inclusiv de către SRI, clarificarea oricăror intenții de extindere a atribuțiilor serviciilor, doar în condițiile unui control civil real și a unor reglementări clare, evitarea unor noi derapaje de tip „protocoale secrete”.
„Dacă evaziunea este o amenințare națională, să știm cine, ce și cât face concret pentru combaterea ei, inclusiv SRI. Îngrijorările enunțate de societatea civilă, cu privire la abuzurile care pot fi ascunse într-o definire prea ambiguă a luptei împotriva evaziunii fiscale, sunt justificate. Ele pot fi rezolvate doar printr-o definire foarte clară, la nivel de CSAT, a planului, a responsabilităților și a termenelor de acțiune, pentru a nu ajunge la protocoale generale, ce exced cadrul constituțional, așa cum s-a întâmplat în trecut. În plus, avem nevoie de un control civil real asupra serviciilor, tocmai pentru a răspunde tuturor semnalelor de alarmă ridicate de societatea civilă”, conchide parlamentarul USR Allen Coliban.