
09.05.2022
Subiecte: Cultură
După 30 de ani, două clădiri simbol ale Timișoarei au fost restaurate de primarul Dominic Fritz
Ce nu au reușit vechile administrații locale din Timișoara în 30 de ani, primarul Dominic Fritz a reușit într-un an și jumătate de mandat: să redeschidă Cinema Victoria și Sinagoga din Cetate.
Ambele clădiri simbol ale Timișoarei au fost consolidate și restaurate în urma investițiilor făcute de Primăria Timișoara pentru a fi redate publicului:
• în 10 mai, Cinema Victoria din Bălcescu va difuza primul film, după o pauză de 30 de ani și va fi gazda evenimentului Gala Festivalului Filmului European;
• în 6 mai, cuvintele Torei s-au auzit din nou în Sinagoga din Cetate, redeschisă după aproape 40 de ani. Aici vor fi reluate serviciul religios și organizarea de evenimente culturale pentru toată lumea.
Primarul Dominic Fritz a anunțat investiții în sectorul cultural, anul acesta, de peste 110 milioane lei.
Tag-uri: investitii, dominic fritz, restaurare, cinema victoria, sectorul cultural, Sinagoga