Daniel Popescu: Solicit Guvernului o politică fermă pentru sprijinul românilor din nordul Bucovinei

Daniel Popescu: Solicit Guvernului o politică fermă pentru sprijinul românilor din nordul Bucovinei

Deputatul bucovinean Daniel Popescu, deputat ales în circumscripția electorală nr. 43 pentru cetățenii români cu domiciliul în afara țării și vicepreședinte al Comisiei pentru comunitățile de români din afara granițelor țării, a participat în Cernăuți la o serie de evenimente organizate de comunitatea românească din Ucraina.

“Toate modificările legislative din Ucraina, dar și politica externă a României din ultimii ani au lăsat urme adânci în sufletele bucovinenilor din Ucraina. Nu este normal ca cererile românilor din nordul Bucovinei să fie neascultate și neluate în seamă de către instituțiile abilitate din România. Trebuie ca politica externă a României să fie mult mai fermă, iar asta poate include cu siguranță și o eventuală blocare a oricăror demersuri europene din partea Ucrainei ce vizează încălcarea drepturilor minorităţii românești.” – a declarat deputatul Daniel Popescu

Întrevederea a avut loc la Institutul „Eudoxiu Hurmuzachi” unde au participat atât membri ai Consiliului Național al Românilor din Ucraina, cât și alți reprezentanți ai mediului asociativ, de administrație publică și cultură din regiunea Cernăuți. În cadrul întâlnirii deputatului Daniel Popescu i-au fost aduse la cunoștință și cele mai alarmante probleme ale comunității noastre istorice din Ucraina: 

  • Sentimentul de abandon resimțit din partea instituțiilor responsabile cu politica externă a României în ceea ce îi privește pe românii din Ucraina,
  • Nerespectarea Tratatului cu privire la relațiile de bună vecinătate și cooperare  dintre România și Ucraina semnat la 2 iunie 1997,
  • Introducerea cotelor în școli, în presă, la radio (75% program este în limba ucraineană, iar una din trei melodii trebuie să fie în limba ucraineană) ceea ce reprezintă atingere ofensatoare la educația și identitatea românească,
  • Limitarea drastică a educației în limba maternă a etnicilor români printr-o lege a educației care stabilește că studiile se vor desfășura obligatoriu în limba ucraineană,
  • Nerecunoașterea dublei cetățenii,
  • Reacția nejustificat de slabă a factorilor decidenți ai politicii externe a României față de omologii maghiari care își apară mai eficient minoritatea maghiară Ucraina.

“Românii din Ucraina au nevoie de o susținere aplicată din partea statului român, iar printre soluții se numără și introducerea de indemnizaţii și burse în școli sau apărarea drepturilor românilor. Tânăra generație trebuie să cunoască atât dramele trecutului nostru național, cât și suferința multor oameni nevinovați și doresc să amintesc pe această cale opiniei publice de masacrul de la Fântâna Alba.” a declarat Daniel Popescu.

Deputatul USR consideră că reacția României ar fi putut și trebuie să fie mult mai apăsată și aplicată vis-a-vis de românii din Ucraina, altminteri comunitatea noastră românească din această regiune ar putea dispărea în maximum 10 ani.

“Consider că etnicii români din Ucraina au nevoie de o politică cu o nouă viziune pentru a conserva spiritualitatea și identitatea românească din nordul Bucovinei. Solicit pe această cale Guvernului României o politică ferma pentru sprijinul românilor din nordul Bucovinei” a conchis deputatul bucovinean Daniel Popescu.